تاسیسات برقی آسانسور

کل برق سیستم آسانسور، چراغ ها و پریزهای موجود در موتورخانه و چاله آسانسور به وسیله یک کابل اصلی 5 رشته ای که از کنتور عمومی می آید تامین می گردد. می دانیم که  کنتور عمومی برای ساختمان هایی که آسانسور دارند، یک کنتور 3 فاز است. این کنتور در کنار سایر کنتورهای برق، در تابلوی کنتورها نصب می گردد. نمره یا توان کابل 5 رشته ای بستگی به توان موتور، ظرفیت آسانسور، راندمان موتور و پارامترهای دیگر دارد. عموما برای آسانسورهای (5/5 کیلو وات و کمتر)  تا ارتفاع شش طبقه ، با ظرفیت جابجایی 4 تا 6 نفر ، از کابل 5 در 6 استفاده می شود. و برای موتورهای آسانسور با توان 9/5 کیلو وات که معمولاً ظرفیت جابجایی 10 نفر را دارند، از کابل 5 در 10 استفاده می‌شود. از این 5 رشته سیم، 3 رشته برای فازهای برقِ 3 فاز، یک رشته برای نول و یک رشته برای ارت استفاده می شود. پس کابل اصلی از کنتور عمومی شروع می شود و با استفاده از لوله برق فولادی یا لوله برق نسوز به داخل چاه آسانسور می رسد و بعد از آن به سمت بالا و تا اتاقک موتورخانه امتداد پیدا می کند و به تابلوی قدرت (تابلوی سه فاز) وصل می شود. لوله های فولادی یا لوله های نسوز که کابل اصلی از داخل آن رد شده به فاصله هر 2 متر به دیواره چاله آسانسور با بست محکم می شوند. توجه کنید که چون تابلوی قدرت در نزدیکی درب ورودی به موتورخانه نصب می شود، شما بایستی طول کابل برق اصلی را کمی بلندتر در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که بعداً طول کابل کوتاه نمی آید.
تابلوی قدرت یا همان تابلوی 3 فاز یک تابلوی کوچک است که برق 3 قسمت مختلف را تامین می کند:

  1. برق موتور و تابلوی کنترل
  2. برق چراغ های چاله آسانسور و اتاقک موتورخانه
  3. برق پریزهای چاله آسانسور و اتاقک موتورخانه

روشنایی چاهک آسانسور و موتورخانه

اتاقک موتورخانه

تعداد روشنایی های اتاقک موتورخانه آسانسور بستگی به مساحت این محیط دارد. ولی نصب 1 یا حداکثر 2 چراغ دیواری یا سقفی که برای آنها یک کلید یک پل در کنار درب ورودی موتورخانه نصب شده است، کافی است. چراغ های داخل اتاقک موتورخانه هم می بایست IP44 باشند. طبق مقررات اجرایی، حداقل روشنایی محیط اتاقک موتورخانه باید 200 لوکس باشد.

چاله آسانسور

حتماً تا به حال به داخل یک چاله آسانسور نگاه کرده اید، اگر دقت کرده باشید روشنایی فضای این چاله توسط چراغ های خاصی به نام چراغ های تونلی تامین می‌شود. البته هر نوع چراغ دیگری که حداقل دارای IP 44 باشد می تواند در چاهک آسانسور نصب شود، ولی نوع متداول این چراغ ها همان چراغ های تونلی است . بهتر است در داخل چاله آسانسور، این چراغ ها را به صورت عمودی و در جهتی که (سوراخ ورودی کابل به چراغ) در سمت پایین باشد، نصب کنید. تا از نفوذ هرگونه آب و رطوبت به چراغ جلوگیری شود. طبق مبحث 15 مقررات ملی ساختمان که در مورد آسانسورها صحبت می کند، بایستی یک چراغ روشنایی از ارتفاع 50 سانتی متر زیر سقف چاهک آسانسور -همان سقفی که موتور آسانسور روی آن قرار می گیرد- شروع شود و به فاصله هر حداکثر 7 متر یک چراغ دیگر نصب کنید تا به پایین چاله آسانسور برسید.
در نهایت برای تمام چراغ های گفته شده یک کلید یک پل در موتورخانه آسانسور نصب کنید. البته قبلاً از کلیدهای تبدیل استفاده می شد تا هم از پایین چاله آسانسور و هم از اتاقک موتورخانه بتوان چراغ ها را خاموش کرد، ولی طبق استانداردهای جدید تنها بایستی یک کلید تک پل در موتورخانه آسانسور نصب شود تا سرویس کار آسانسور مجبور باشد که برای روشن کردن چراغ ها به موتورخانه مراجعه کند و قبل از شروع به کار، برق آسانسور را هم قطع کند. تمامی سیم کشی های گفته شده در داخل لوله های برق فولادی یا لوله های برق نسوز قرار گیرد و نصب داکت های روکار در داخل چاه آسانسور ممنوع است.

نکات مهم در برق کشی آسانسور

  • عبور هرگونه کابل، لوله و تجهیزات الکتریکی و مکانیکی -مثل کابل های آنتن، لوله های آب یا گاز،  لدرهای برق و رایزرها متعلق به سایر واحدها- که متعلق به آسانسور نباشد در چاه آسانسور ممنوع است.
  • تمام کابل ها، لوله ها و تجهیزات متعلق به آسانسور باید در چاه آسانسور نصب شود و مثلاً شما مجاز نیستید که کابل برق اصلی آسانسور را از داخل واحدها یا از داخل رایزرهای ساختمان عبور دهید و حتماً باید آن را از داخل چاله آسانسور عبور دهید.
  •  نصب تابلو سه فاز در داخل موتور خانه باید در نزدیکترین حالت به درب موتورخانه باشد.
  •  وجود حداقل یک پریز برق در موتورخانه آسانسور الزامی است.
  • به تازگی آسانسورهایی به بازار آمده اند که با برق تک فاز کار می کنند. یعنی کابل برق اصلی آنها باید تنها 3 رشته سیم داشته باشد (فاز، نول، ارت). 

تیم لست متد با داشتن متخصصین و تکنسین های حرفه ای و مجرب با سالها تجربه در زمینه تاسیسات ساختمانی و صنعتی، برای تمامی امور تاسیسات ساختمانی اعم از الکتریکی و مکانیکی خدمتگزار مشتریان عزیز می باشد.

لست متد ارائه دهنده برترین راه حل های امنیتی و تجهیزات فروشگاهی