تاسیسات آتش نشانی ساختمان چیست؟

مسئله امنیت ساکنین ساختمان‌ از موضوعات مهمی است که قبل از ساخت ساختمان باید به آن پرداخته شود. تاسیسات آتش نشانی ساختمان از تجهیزات امنیتی ساختمان‌ها به شمار می‌روند که از ایجاد حریق و آتش سوزی گسترده جلوگیری می‌کند. وقتی فاجعه‌ای رخ می‌دهد، سیستم‌های امنیتی از جمله سیستم آتش نشانی ساختمان باید به سرعت وارد عمل شوند و ساکنین را از این حادثه آگاه سازند. برای ساختمان های مختلف بسته به نوع، اندازه و سال ساختمان می‌توان از تاسیسات آتش نشانی ساختمانی مختلفی مانند:

  • سیستم اطفا حریق
  •  سیستم‌‌ تشخیص آتش و دود
  • شیر آتش نشانی
  • سیستم آبپاشی خودکار

استفاده کرد.

سیستم اطفا حریق:

این سیستم یکی از زیر مجموعه تاسیسات آتش نشانی ساختمان هاست وظیفه خاموش کردن و از بین بردن آتش را بر عهده دارد. این سیستم‌ها به منظور جلوگیری از گسترش زیاد آتش و خسارت شدید به ساختمان و افراد داخل آن طراحی و تولید شده‌اند. موضوع مهم، شناخت صحیح آن‌ها و نحوه استفاده صحیح از آن‌ها است. سیستم‌های اطفا حریق از مواد شیمیایی و یا آب برای خاموش کردن آتش استفاده می‌کنند. در ادامه مواد مختلف بکار در سیستم های اطفا حریق و موارد استفاده آن‌ها را بررسی خواهیم کرد:

سیستم اطفا حریق با آب

برای خاموش کردن آتشی که از چوب و یا کاغذ ناشی شده است از آب استفاده کنید و به هیچ عنوان برای خاموش کردن سیستم‌های الکتریکی از آب استفاده نکنید.

سیستم اطفا حریق با کف

سیستم‌های اطفا حریقی که از کف استفاده می کنند، مانند برخی از کپسول های آتش نشانی، برای از بین بردن شعله مایعات قابل اشتعال مناسب هستند. باید توجه داشت که نباید از کف برای خاموش کردن آتش سوزی های الکتریکی استفاده کرد.

سیستم اطفا حریق با کربن دی اکسید:

گاز کربن دی اکسید برای اطفا حریق بخش های الکتریکی ساختمان مناسب و کار آمد می باشد.

تاسیسات آتش نشانی ساختمان کدامند؟

سیستم تشخیص آتش و دود:

این سیستم با ایجاد یک آلارم و یا یک هشدار تصویری در مقابل تشخیص دود در ساختمان، به ساکنین ساختمان در مورد وقوع آتش سوزی اطلاع می رساند. این دسته از تاسیسات آتش نشانی ساختمان ها در محفظه های پلاستیکی نگهداری می شوند و دارای اندازه و اشکال مختلف هستند. سیستم تشخیص دهنده حریق نیز یک سنسور است که وجود آتش را به اطلاع ساکنین ساختمان می‌رساند. نحوه ی هشدار دادن متفاوت است: ممکن است یک صدای مخصوص داشته باشد و یا خطوط گاز ساختمان را دی اکتیو یا غیرفعال نماید.

سیستم آب پاشی خودکار:

این دسته از سیستم‌های امنیتی ساختمان ها برای کمک رسانی به آتش نشان ها برای خاموش کردن سریعتر آتش در بناها نصب می‌گردند. به طور کلی یک نوع شبکه آبرسانی است که برای سریعتر کردن روند مقابله با حریق تولید و طراحی شده است. برای افزایش کارایی و بازده معمولا از پمپ‌ها و تانکرهای جداگانه و مخصوص خود استفاده می‌کنند. سیستم آبپاشی خودکار ساختمان باید به شکل منظم تست و نگهداری شده تا از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل شود. هنگامی که گرمای آتش به این سیستم می‌رسد، به صورت خودکار آب را برای خاموش کردن آتش و همچنین کاهش دمای محیط در جهات مختلف پخش می‌کند. وقتی که این سیستم فعال می‌شود، فشار آب ساختمان کاهش یافته و به نیروهای آتش نشانی به صورت خودکار اطلاع داده می‌شود.
تیم لست متد برای نصب و اجرای تاسیسات و سیستم های تشخیص دود و آتش، سیستم اطفا حریق و لوله کشی آتش نشانی در خدمت مشتریان عزیز و گرامی می باشد.

لست متد ارائه دهنده برترین راه حل های امنیتی و تجهیزات فروشگاهی