سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS) یا ساختمان هوشمند

در یک ساختمان هوشمند با استفاده از سیستم خودکار کنترل روشنایی ساختمان ، کنترل دوربین های مدار بسته، کنترل سیستم سرمایش و گرمایش، کنترل در ها، کنترل وضعیت های اضطراری مانند آتش سوزی، زلزله و بسیاری کنترل های هوشمند دیگر، مصرف انرژی به نحو چشمگیری کاهش می یابد. ساختمان هوشمند، ساختمانی  مجهز به یک زیرساختار ارتباطاتی قوی بود که می تواند به صورت مستمر نسبت به وضعیت های متغیر محیط عکس العمل نشان دهد.
سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS ) یا سیستم اتوماسیون ساختمان (BAS ) در یک ساختمان نصب شده و از طریق اجزای خود قسمت های مختلف ساختمان را کنترل می کند و خروجی های مناسب را برای کاربر به نمایش می گذارد. بخش های مختلف تحت کنترل معمولا تاسیسات مکانیکی و سیستم تهویه مطبوع (HVAC) و تجهیزات روشنایی ، سیستم های ایمنی و آتش نشانی، تنظیم دسترسی، تامین برق اضطراری است. به طور کلی هدف از استفاده از سیستم های BMS در یک ساختمان تطبیق شرایط کارکرد اجزا با توجه به شرایط محیطی و نیاز ساختمان در آن زمان است.
در سیستم مدیریت ساختمان بسیاری کارهایی  که مردم  از عادت و بصورت غیر ارادی انجام می دهند توسط سیستم های هوشمند انجام می گردد که باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود، همچنین کاهش هزینه های انرژی، کاهش خطاپذیری و افزایش اثربخشی سیستم را موجب می شود. با به کارگیری انواع حس گرها در داخل و خارج ساختمان و با به کارگیری یک سیستم واحد می توان بصورت لحظه ای، کنترل تمام مسایل مربوط به  آسایش و امنیت را در اختیار داشت. برای این منظور، نیاز به تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری برای گرد آوری اطلاعات محیطی و انتقال داده ها به سیستم مرکزی، روند کنترل و مدیریت ساختمان اجرا می شود.

مزایای ساختمان های هوشمند

راه اندازی سیستم مدیریت ساختمان موجب افزایش هزینه های ساخت ساختمان می گردد، اما باید توجه داشت که میزان صرفه جویی در هزینه های جاری ساختمان که ناشی از اجرای این سیستم است، می تواند در مدت کوتاهی هزینه های اولیه را جبران کند و به علاوه سطح بالاتری از آسایش را برای ساکنین به همراه داشته باشد. سیستم های کنترل هوشمند دارای سطح انعطاف پذیری بالایی هستند که می توان به راحتی آنها را با نیازهای مختلف منطبق نمود. همچنین در هنگام بهره برداری به راحتی می توان عملیات تغییر و بهینه سازی برای راهبری بهتر و کاهش هزینه های انرژی و کاهش هزینه های تعمیراتی را انجام داد. همچنین سیستم های مدیریت ساختمان از قابلیت کنترل پذیری بالایی برخوردار بوده و با اجرای ساختار مناسب، کنترل اجزای مختلف آن از سرتاسر دنیا امکان پذیر است. با تعریف سطوح دسترسی مختلف می توان قابلیت کنترل پذیری اجزای مختلف را سطح بندی کرد تا امکان اعمال برخی تغییرات تنها برای کاربران مجاز و در صورت وارد نمودن رمز عبور تعریف شده امکان پذیر باشد.

هوشمندسازی یکپارچه ساختمان

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان سعی دارد تا با بهره گیری از فناوری های کنترلی، مدیریت منابع و حوادث یک ساختمان را بسته به نوع کاربری آن (مسکونی، اداری، تجاری و ...) در دست بگیرد. هوشمندسازی سبب می شود تا تاثیر عواملی همچون خطای نیروی انسانی، نرخ وقایع و رخدادهای خارج از کنترل و سوانح کاهش پیدا کرده و باعث افزایش قابلیت اطمینان از عملکرد صحیح تاسیسات و تجهیزات ساختمان و بهبود امنیت عمومی ساختمان شود.
قابلیت کارکرد سیستم های مختلف جانبی یا سیستم های مدرن، مانند بویلرهای چگالشی، سیستم های خورشیدی، سیستم های تولید همزمان برق و حرارت  که خود دارای سیستم کنترل جداگانه ای می باشند از طریق برقراری ارتباط سیستم مورد نظر با سیستم مدیریت مرکزی وجود داشته و قابل تعریف در سیستم است.

اجزای سیستم مدیریت ساختمان

یک سیستم مدیریت ساختمان دارای پارامترهای زیر می باشد:

  • کنترل
  • نمایش
  • بهینه سازی

اعمال کنترل مرکزی در ساختمان معمولا برروی بخش های زیر صورت می گیرد:

  • سیستم آتش نشانی (شامل اعلام و اطفای حریق)
  • سیستم روشنایی (تجهیزات روشنایی)
  • سیستم تامین گرمایش و سرمایش و تهویه مطبوع (HVAC)
  • سیستم های ایمنی و بازدید
  • سیستم های قدرت (مانند سیستم های ذخیره انرژی الکتریکی و تامین برق اضطراری) 
  • سیستم آبرسانی
  • کنترل آسانسورها و بالابرها
لست متد ارائه دهنده برترین راه حل های امنیتی و تجهیزات فروشگاهی